Roboty
Producenci robotyki
Producenci robotyki

Reklama
Czy wiesz że:

Test Turinga jest rodzajem testu pozwalającego określić czy maszyna posiadła zdolność myślenia. Po raz pierwszy został opublikowany w 1950 roku.

Produkty

Start / Modele robotów / Zabójczy dron Predator

Zabójczy dron Predator

Predator (Drapieżnik) jest bezzałogowym samolotem zwiadowczym (UAV), dostępnym w kliku wersjach. Jest stale unowocześniany i obecnie stanowi jeden z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie. Predator przeszedł już do historii jako urządzenie, dzięki któremu w 2002 roku uśmiercono pociskami przeciwczołgowymi grupę domniemanych jemeńskich terrorystów jadących samochodem. Od 1995 roku uczestniczył w akcjach bojowych w Afganistanie, Pakistanie, Bośni, Serbii, Iraku i Jemenie. Początkowo pełnił jedynie funkcje zwiadowcze, lecz na początku 2001 r. wyposażony został w dwie rakiety Hellfire, stając się jednostką bojową. 8 lipca 2009 roku rakiety odpalone z samolotu bezzałogowego zabiły w Pakistanie 25 talibów, kilka dni wcześniej - 14. W zależności od wersji i wyposażenia kosztuje około 4,5 mln dolarów. Najnowsza wersja Predatora potrafi z wysokości 1500 do 5000 m odczytywać tablice rejestracyjne samochodów i widzieć przez mgłę i chmury. Jest w stanie nieprzerwanie utrzymywać się w powietrzu ponad 30 godzin.

Predator
predator - samolot bezzałogowy UAV
 

Predator A

Predator RQ-1 (R z ang. reconnaissance) to bezzałogowy samolot zwiadowczy i rekonesansowy, zaprojektowany do długich lotów na średnich wysokościach. "Oczami" Predatora są kamery, radar i systemy podczerwieni (Forward Looking Infra-Red - FLIR), które mogą być wysłane w czasie rzeczywistym zarówno do żołnierzy znajdujących się bezpośrednio na polu walki, dowódcy w centrum dowodzenia, jak i w dowolne miejsce na świecie, dzięki łączom komunikacji satelitarnej.

Predator MQ-1 (M z ang. military) jest jednostką wielozadaniową, uzbrojoną w wyrzutnie pocisków AGM-114 Hellfire. Wersja ta jest używana do odbywania rekonesansów i patrolowania terenu.

Pierwszy lot Predatora miał miejsce w 1994 roku, a jego seryjną produkcję rozpoczęto w sierpniu tego samego roku. Urządzenie to jest wynikiem programu budowy bezzałogowego samolotu do zastosowań militarnych - Medium Altitude Endurance Predator Program, prowadzonego przez General Atomics Aeronautical Systems.

Predatory są produkowane dla Powietrznych Sił Zbrojnych USA - w 2006 roku amerykańska armia miała ich ponad 125 egzemplarzy, a w 2009 roku już 195. Od końca 2004 roku Predatory są także na wyposażeniu Włoskich Sił Powietrznych, z czego 5 egzemplarzy zostało złożonych przez włoską firmę Meteor. Włoskie egzemplarze zostały użyte w Iraku w styczniu 2005 roku.

Głównym dostawcą Predatorów jest General Atomics, który współpracuje z wieloma podwykonawcami, m.in. z firmą Versatron / Wescam (dostawca elektryczno - optycznego systemu Skyball Gimbal), Northrop Grumman (syntetyczny radar szczelinowy), L3 Communication (szerokopasmowe łączą komunikacji satelitarnej) oraz Boeing (inteligentna stacja robocza i system planowania misji).

W styczniu 2001 roku po raz pierwszy użyto podczas testów Predatora pocisk sterowany laserowo Hellfire-C. W listopadzie 2002 roku użyto w Jemenie bezzałogowego samolotu do zestrzelenia cywilnego samochodu, w którym znajdowali się terroryści.

Predator B (MQ-9 Reaper Hunter/Killer)

W maju 1998 roku firma General Atomics dostała zlecenia na unowocześnienie i zwiększenie możliwości Predatora. Przebudowa ta dotyczyła m.in. systemu Relief-On-Station (ROS), zapewniającego stały kontakt z urządzeniem podczas jego misji, wykluczającego jakiejkolwiek straty sygnałów i opóźnienia w ich przesyłaniu. Unowocześniono także system bezpiecznego sterowania samolotem, oraz zaimplementowano system wspierania misji (Air Force Mission Support System - AFMSS).

Podczas przebudowy wyposażono Predatora w mocniejszy silnik z turbodoładowaniem oraz system odmrażania skrzydeł, aby zapewnić pełną funkcjonalność urządzenia przez cały rok. Unowocześnioną wersję samolotu nazwano MQ-9 Reaper Hunter/Killer, potocznie zwanym także Predatorem B. Systematycznie wykorzystywano go podczas wojny na Bałkanach od kwietnia 2001 roku.

W marcu 2005 roku Amerykańskie Siły Powietrzne zleciły kolejną przebudowę Predatora B (Predator C). .

Bezzałogowy samolot może być uzbrojony w pociski przeciwpancerne Hellfire II - jednorazowo może zabrać 14 takich pocisków. W przyszłości Predator będzie mógł transportować bomby GBU-12 , EGBU-12 oraz ponaddwustukilową GBU-38 JDAM (Joint Direct Attack Munition). Ma być także udoskonalony system namierzania celu.

Reaper jest wyposażony w specjalny silnik turbośmigłowy, dzięki któremu oszczędza bardzo na paliwie. Może więc pozostać w powietrzu blisko dwa razy dłużej niż stary Predator. Może też wejść na blisko dwukrotnie wyższą wysokość, nie tracąc przy tym na jakości przekazu foto, ani wideo - wyposażony jest bowiem w nowszej generacji aparaty i kamery.

"Wyposażyliśmy go w podczerwień, więc jest w stanie wypatrzyć np. osobę palącą papierosa z 6000 metrów" - powiedział major Jon Chesser, pilot Reapera (zdalny - siedzi w centrum telekomunikacyjnym).

W sierpniu 2005 roku wersja Predatora B, zwana Warrior została przeznaczona do dalszego rozwoju w cel zwiększenia funkcjonalności i możliwości technicznych. Do 2009 roku powstało 11 systemów Warrior, z których każdy składa się z 12 bezzałogowych samolotów oraz 5 naziemnych stacji kontroli.

Typowa konfiguracja systemu Predator składa się z czterech bezzałogowych samolotów, systemu kontroli naziemnej i terminalu dystrybucji danych Trojan Spirit II.

Predator może latać bez przerw przez 40 godzin. Jest wyposażony w system przekaźnikowy radiowy UHF i VHF oraz łącza satelitarne UHF oraz Ku-band.

Podczas misji zwiadowczych i rozpoznawczych Predator jest wyposażony w zaawansowane kamery elektrooptyczne oraz kamery na podczerwień.

Budowa Predatora:

predator - samolot bezzałogowy UAV

1. Antena syntetycznego radaru szczelinowego
2. Wewnętrzny system nawigacji GPS
3. Antena komunikacji satelitarnej Ku-band
4. Nagrywarka kaset wideo
5. Anteny GPS (prawa i lewa)
6. Przekaźniik identyfikacyjny przyjaciel-wróg (APX-100)
7. Zestaw modem - procesor - czujnik komunikacji satelitarnej Ku-band
8. Wspornik anteny wszechkierunkowej C-Band
9. Przedni zestaw ogniw paliwowych
10. Tylni zestaw ogniw paliwowych
11. Dodatkowy przedział
12. Wiatrak schładzający silnik
13. Wiatrak / układ schładzający olej
14. Silnik 914F
15. Tylne serwo (prawe i lewe)
16. Zestaw baterii #2
17. Zasilanie
18. Zestaw baterii #1
19. Tylna przedział wyposażenia
20. Wtórny moduł kontrolny
21. Procesor syntetycznego radaru szczelinowego / Zestaw elektroniki AGM-114
22. Główny moduł kontrolny
23. Przedni przedział awioniki
24. Nadajnik / odbiornik ARC-210
25. Jednostka czujnika lotu
26. Enkoder wideo
27. Kontroler przeciwoblodzeniowy
28. Zestaw elektroniki czujnikowej (elektryczno-otyczno-podczerwonej)
29. Przedni przedział załadunkowy
30. Czujnik oblodzenia
31. Nadajnik / odbiornik syntetycznrgo radaru szczelinowego
32. Przedni zestaw kamer

Specyfikacje:

WYMIARY
Rozpiętość skrzydeł 14,84 m
Długość 8,23 m
Rozpiętość skrzydeł
(Predator B)
20,1168 m
Długość (Predator B) 10,9728 m
 
MASA
Masa maksymalnego załadunku do 1,035 kg
Masa użyteczna 202,5 kg
Masa (Predator B) 4,536 kg
Masa wewnętrznego wyposażenia (Predator B) 363 kg
Masa zewnętrznego wyposażenia (Predator B) 1,361 kg
 
SILNIKI
Predator A czterocylindrowy silnik Rotax
Predator B Honeywell TPE 331-10T
 
OSIĄGI
Wysokość lotu 7,620 m
Zasięg 400 mil morskich
Prędkość przelotowa około 129 km/h
Maksymalna długość działania 40 godzin
Konwencjonalny start około 600 m
Wysokość lotu (Predator B) 15,240 m
Maksymalna długość działania (Predator B) 30+ 1 godzin
Prędkość (Predator B) ponad 407km/h
 
KOMUNIKACJA
dwukolorowa telewizja DLTV zmienny zoom
FLIR wysokiej rozdzielczości 6 pól widzenia (19mm do 560 mm)
Syntetyczny radar szczelinowy rozdzielczość: 1 stopa (1 ft)
Wyposażenie opcjonalne Laserowy wskaźnik celu, dalmierz laserowy. ECM.ESM, wskaźnik ruchomych celów, przekaźniki komunikacyjne
Łącza danych C-band LOS, UHF oraz łącze satelitarne Ku Band
Przekaźnik radiowy radio UHF i VHF
System dystrybucji danych Trojan Spirit II lub Global Broadcast System do rozpowszechniania
Pojazdy 2 transportery HMMWV
Dane naziemne Terminal naziemny - talerz o średnicy 5,5m dla łacza Ku-band
Rozpowszechniane danych Talerz o średnicy 2,4 m do rozpowszechniania danych
 
STACJA NAZIEMNA
Trailer 9,14m x 2,44m x 2,44m
Mozliwość transportu drogą powietrzną Transportery C-130 i C-141

źródło: airforce-technology.com
ostatnia aktualizacja: 2010


roboty

Dodatkowe informacje

robot Strona General Atomics

robot Broszura Predator B (209 kB) pdf

roboty

Galeria zdjęć

UAV UAV UAV UAV UAV
UAV UAV UAV UAV UAV
Predator Predator Predator Predator Predator
Predator Predator Predator Predator Predator
samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator
samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator
samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator
samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator
samolot bezzałgowy Predator samolot bezzałgowy Predator      

roboty

Komentarze

blog comments powered by Disqus

asimo.pl - polski wortal robotyki

info@asimo.pl
2006-2015 Kraków
Robotyka